• Hyppää ensisijaiseen valikkoon
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää alatunnisteeseen
Samimatkat

Samimatkat

  • Etusivu
  • Matkat
    • Kotimaan lomamatkat
    • Baltian matkat
    • Norja
    • Viron kylpyläesittely
    • Uusi, vanha Tallinna kiehtoo
    • Peruttu-Venäjän-matkat
  • Palvelumme
    • Ryhmämatkat
    • Tilausajot
    • Taksi
    • Matkalahjakortit
    • Iloa urheilusta – Laji kuin laji toimii Samimatkoilla
  • Hyvä tietää
    • Matkaehdot
    • Matkalahjakorttien ostaminen ja käyttö
    • Luotettavat maksuvaihtoehdot
    • Hyödynnä ryhmänkerääjän edut
    • Usein kysyttyä
    • Ajankohtaista
    • Tietosuojaseloste ja asiakasrekisteri
  • Meistä
  • Yhteystiedot
  • englanti
  • Matkat
  • Ostos­kori
  • englanti
  • Kirjaudu

Loviisan avoimet puutarhat, Eija’s Garden ja Kotkan puistot

Tunnelmalliset Loviisan avoimet kotipuutarhat, Eija's Garden cottage garden ja merikaupunki Kotkan moni-ilmeiset puistot

18.06. - 19.06.2022

  • Matkakuvaus
  • Matkaohjelma

Puutarhamatka Loviisan avoimien puutarhojen maailmaan, merikaupunki Kotkan upeisiin, moni-ilmeisiin puistoihin mm. Katariinan meripuistoon, Monetin puistosta vaikutteita saaneeseen Karhulan Jokipuistoon, uuteen pionipuistoon sekä Loviisan puutarhojen helmeen Eija’s Gardenin cottage gardeniin. Poimi puutarhaideoita tai vain nauti kauniista puutarhoista, joita omistajat hoitavat rakkaudella. Illalla tunnelmoidaan Kotkassa, Junnu Vainion kotikaupungissa. Meille vaara- ja järvimaisemien kasvateille vanhan satamakaupungin, Kotkan tunnelma on melkein kuin olisi ulkomailla.

Loviisan avoimet puutarhat

Jaettu ilo on kaksinkertainen ilo – tähän ikiaikaiseen viisauteen perustuu myös Loviisan Puutarhayhdistyksen jäsenten ja muiden loviisalaisten halu avata puutarhojensa portit yleisölle vuosi toisensa jälkeen.

Näinä aikoina, jolloin koronavirus varjostaa elämäämme, puutarhat tarjoavat kipeästi kaipaamamme henkireiän. Ulkoilmassa puuhailu ja käsin tekeminen rauhoittavat mieltämme ja tuntemaamme epävarmuutta. Loviisan hurmaavat kotipuutarhat ovat omiaan nostamaan mielialaamme ja antavat oivan mahdollisuuden mielipiteitten vaihtoon muiden puutarhaintoilijoiden kanssa. Avoinna olevat puutarhat eivät halua ylpeillä erinomaisuudellaan, vaan kertovat omistajiensa rakkaudesta kasveihin ja heidän halustaan omalta osaltaan lisätä luonnon monimuotoisuutta. Joissakin puutarhoissa on tarjolla myös kahvia tai ehkä taidenäyttely sekä mahdollisuus ostaa taimia tai muuta puutarhaan ja sisustukseen liittyvää rekvisiittaa.

Loviisan avoimista puutarhoista tulee Loviisan puutarhayhdistyksen kotisivulle tietoja lähempänä tapahtumaa. Tutustu puutarhakohteisiin jo kotisohvalla ja laita muistiin ne kiinnostavimmat paikat, joissa tapahtumassa haluat vierailla.  vinkkinä  omatoiminen käynti Loviisan puutarhakeskuksessa, osoite Ratakatu 10. Paikka sijaitsee lähellä tapahtuma-aluetta ja löytyy facebookista https://www.facebook.com/LoviisanPuutarhakeskus/

Puutarhakohteiden helmi Eija’s Garden on Eija Keckmanin (Eija Klauckena tunnettu puutarhaguru televisiossa) elämys- ja aistipuutarha Ahvenkoskella Loviisassa. Puutarhan idea kehittyi useiden Englantiin tehtyjen matkojen tuloksena. Eijan mielestä puutarhan ei pidä näkyä kerralla, vaan se pitää kokea huoneina, jotka avautuvat kävijälle yksi kerrallaan. Ja tutkimista Eija’s Gardenissa riittää, englantilaistyylisestä puutarhasta on kehittynyt yksi Suomen puutarhamatkakärkikohteista. Kiveä, vesiaiheita karppilammesta lähtien, patsaita ja erilaisia rakenteita on puutarhassa runsaasti sekä tietenkin upeita istutuksia. Siellä on myös puutarhamyymälä, jossa on myytävänä vain kotimaisia taimia, erityisesti cottage gardenille tyypillisiä lajeja ja lajikkeita.

Puutarhamatka merellisen Kotkan puistoihin

Kotkasta on tullut todellinen puutarhakaupunki ansiokkaan, nyt jo eläkkeelle jääneen kaupunginpuutarhuri Heikki Laaksonen elämäntyön myötä. Hän on ollut aikanaan Amerikassa opiskelemassa maisema-arkkitehtuuria ja työskennellyt Oglebay Parkissa Länsi-Virginiassa, Ohiossa sekä sen jälkeen Norjassa kivirakentamisen taitoa kartuttamassa. Mittava työ alkoi Sapokasta 90-luvun alkupuolella ja on jatkunut läpi kaupungin Karhulaan ja Haminan puistoihin saakka. Upeassa Sapokassa toteutuvat vesipuiston keskeiset elementit ovat vesi, kivi ja valaistus monipuolista kasvillisuutta unohtamatta. Merivesi solisee niin putouksessa kuin purossa. Kotkan läpi kulkeva veistospromenadi on noin neljä kilometria ja yhdistää upean puutarhakaupungin puistot.

Kotkan puistojen uutuus on Suomen Pioniseura ry:n kanssa yhteistyössä toteutettu Pionipuisto. Pionien kukinta-aika on kesäkuussa, joten ainakin osa pioneista kukkii vierailumme aikana. Pionipuiston tavoitteena on 1000 pionin kokoelma.

Puutarhamatka kaikille aisteille. Kaksi päivää puutarhanautintoa sekä uusia ideoita, ehkä hankintojakin tuliaisiksi omaan kotipuutarhaan!

Varaa nyt puutarhaharrastajan unelmareissu!

Kotimaan-matkat-Loviisan-avoimet-puutarhat-SamimatkatKotkaHamina_2X8A0162
Kotimaan-matkat-Kotkan-puistot-Samimatkat-KotkaHamina_2X8A2098
Kotimaan-matkat-new--by_Julia_Kivela_W2A6832
kotimaan-matkat-Kotka_F94I0905
Kotimaan-matkat-Kotkan-puistot-Samimatkat-by_Julia_Kivela_W2A7981
kotimaan-matkat-Kotka_F94I0948
Kotimaan-matkat-Kotkan-puistot-Samimatkat-KotkaHamina_DJI_0624
Kotimaan-matkat-Kotkan-puistot-Sapokka-Samimatkat_OVI8101 paino (1)
Kotimaan-matkat-Loviisan-avoimet-puutarhat-Samimatkat-KotkaHamina_2X8A0186
Kotimaan-matkat-Loviisan-avoimet-puutarhat-Samimatkat-KotkaHamina_2X8A1351
previous arrow
next arrow
Kuvat Visit Kotka-Hamina sekä Loviisan Wanhat talot-kuvapankeista.

Matkaohjelma ja alustava aikataulu:

Ole hyvä ja tutustu matkaohjelmaan. Matka-aikataulu suunnitellaan asiakkaiden lähtöpaikkojen mukaan. Vahvistamme lopullisen matkareitin ja aikataulun n. kaksi viikkoa ennen matkaa sähköpostilla.

Lauantaina 18.6. lähdemme matkaan seuraavilta reiteiltä:

REITTI 1:

  • klo 5.10 Lieksan Mönninkadun ent. linja-autoasema
  • klo 5.55 Uimaharju Teboil
  • klo 6.10 Eno linja-autoasema
  • klo 6.35 Uuro ABC

REITTI 2:

  • klo 4.25 Valtimo, ent. Seiskan parkkipaikka
  • klo 4.50 Nurmes Rökön pysäkki
  • klo 5.00 Nurmes Porokylän ABC
  • klo 5.30 Juuka ABC
  • klo 5.50 Ahmovaara, Kolinportin kohdalla pysäkki vt. 6:lla. Huom. tästä reittiä: Romppalantie – Varparannantie-vt6- Kontiolahti
  • klo 6.20 Kontiolahti, linja-autoasema
  • klo 6.35 Uuro ABC, jossa reitit yhdistyvät
  • klo 7.00 Joensuun matkailupysäkki. Tästä matka jatkuu 6-tietä etelään Lappeenrannan suuntaan. Voit tulla mukaan reissuun reitin varrelta miltä tahansa pysäkiltä.

Matkalla pidämme yhden kahvitauon ennen Loviisaa.

Klo 12 paikkeilla saavumme Loviisan avoimet puutarhat -tapahtumaan. Tapahtumassa sinulla on aikaa kiertää omatoimisesti niitä kohteita, jotka sinua eniten kiinnostavat. Huom. Kannattaa lounastaa kiertelyn välissä.

Klo 16 jatkamme matkaa Eija’s Gardeniin ja olemme siellä viimeistään 16.30. Eijan luona meillä on tunnin opastus, kahvi- ja lohileipätarjoilu. Eijan luona viivymme n. 2 tuntia ja sen jälkeen matka jatkuu Kotkaan, jossa majoitumme Kotkan keskustaan Sokos Hotel Seurahuone-hotelliin. Loppuilta vapaata aikaa. Ilta- tai aamukävelylle kannattaa lähteä Kotkan upeisiin keskustapuistoihin; Sibelius- ja Isopuistoon sekä veistospromenadille, jotka sijaitsevat hotellin läheisyydessä.

Su 19.6.

  • klo 7.30 aamiainen
  • klo 9.30 alkaen meillä on kolmen tunnin opastettu Kotkan puisto kiertoajelu- ja kävelykierros Sapokan Vesipuistossa, Pionipuistossa ja Katariinan Meripuistossa sekä Jokipuistossa Karhulan puolella. Jokipuisto on Heikki Laaksosen viimeinen puistosuunnittelu Kotkan kaupungille. Samalla kuulemme tarinaa Kotkan historiasta ja tämän päivän elämästä. Kierroksen jälkeen klo 13.30 Sunnuntaibrunssi Ravintola Keisarinsatamassa Kotkassa. Brunssin jälkeen n. Klo 14.30 lähdemme kotimatkalle lähtöpaikkakunnille. Joensuuhun saavumme n. Klo 19.30 ja Nurmekseen n. Klo 21.30. Pidämme yhden kahvitauon matkalla ennen Joensuuta.

Huomaa, että tapahtumassa sekä hotelleissa voi olla koronapassi- tai rokotevaatimus. Varaudu tilanteeseen hyvissä ajoin ennen matkaa!

Vinkkejä puutarhamatkailijoille mahdollisiin taimihankintoihin: Taimiostoksia varten kannattaa ottaa mukaan tasapohjaisia, kokoontaittuvia kasseja (puiden/pensaiden taimille). Perennoille ja pienille taimille muovilaatikko tai pari, esim. säilytyslaatikko toimii parhaiten. Esim. perennojen taimia voi sijoitella kasseihin puuntaimien tyville. Kun pakkaamme ostokset tiiviisti omiin kasseihin, ne löytyvät kotipaikkakunnalla helposti ja tilaa säästyy, jos ostoksia on paljon.

Tämän matkan osalta sovellamme seuraavia peruutusehtoja, kun matka peruuntuu asiakkaan toimesta:

  • Mikäli matkan peruutus tapahtuu 12.5.2022 mennessä, emme peri peruutuskuluja. Palautamme verkkokaupassa maksetut etumaksut muutaman päivän sisällä peruutuksesta asiakkaalle. 
  • Mikäli peruutus tapahtuu 13.5.2022 jälkeen tai viimeistään 7 vuorokautta ennen matkan alkamista on matkanjärjestäjällä oikeus periä 75 % matkan hinnasta.
  • Mikäli matka peruutetaan 6 vuorokautta ennen matkan alkua matkanjärjestäjä ei ole velvollinen palauttamaan matkan kokonaishintaa.
  • Jos matkalle lähdön estymisen syy on äkillinen sairaus, se on todistettava lääkärintodistuksella. Matkustajan tulee huomioida, että äkillisellä sairastumisella ei tarkoiteta kroonista tai pitkäaikaissairautta, jonka oireet pahenevat. Matkustajan peruuttaessa matkan ylivoimaisen esteen vuoksi matkanjärjestäjällä on oikeus periä kohtuullinen korvaus kuluista peruutuksesta aiheutuneiden todellisten kustannusten mukaan.
  • Jos matka on hinnoiteltu sen mukaan, että kahden tai useamman matkustajan seurue majoitetaan samaan huoneeseen tai huoneistoon ja joku seurueen jäsenistä peruuttaa matkansa, on matkanjärjestäjällä oikeus periä peruutuksen vuoksi kohtuullinen lisämaksu. Matkansa peruuttanut ja matkalle osallistuvat seurueen jäsenet vastaavat yhteisvastuullisesti lisämaksun maksamisesta matkanjärjestäjälle.

Kehotamme peruutusturvan sisältävän matkavakuutuksen hankkimista kaikille matkoille (Katso yleiset matkaehdot kohta 2.3.).

Ole hyvä ja kysy tarjousta perheelle tai kaveriporukalle, jos enemmän kuin 2 henkilöä matkustaa yhdessä. Huomaa, että mille tahansa valmismatkalle voit varata pelkän kuljetuksen! Kuljetus voi olla osa matkaa, meno- ja/tai paluumatka. Ota yhteyttä: Samimatkat-toimisto, puh. 050 4700 787 tai info@samimatkat.fi

Aloita varauksesi tästä:

Matkan hinta alk. 229 €/hlö/2hh

Matkan hintaan sisältyy

  • Matkaohjelman mukaiset kuljetukset
  • Majoitus Sokos Hotel Seurahuone Kotkan keskustassa sekä runsas aamiainen, wifi
  • Eijas Gardenin kahvi/lohileipätarjoilu ja opastus sekä pääsymaksu
  • Opastettu puistokierros Kotkassa/Karhulassa n. 3 tuntia
  • Monipuolinen sunnuntaibrunssi ravintola Keisarinsatamassa, sisältää salaatteja, leikkeleitä, leipää ja lämpimiä herkkuja
  • Matkaehdot
  • Hyödynnä ryhmänkerääjän edut
  • Usein kysyttyä

Reissu toteutuu! Vielä on paikkoja jäljellä, ne täytetään varausjärjestyksessä. Nyt kannattaa varata oma paikka. Varauksen viimeistään 31.5.!

Toteutamme tämän reissun yhteistyössä Ylä-Karjalan  ja Kontiolahden Omakotiyhdistysten kanssa. Ylä-Karjalan ja Kontiolahden Omakotiyhdistyksen jäsenille on jäsenetuna 17 euron alennus matkan hintaan valmiiksi hinnoiteltuna verkkokaupassa. Tarkistamme jäsenyyden!

Tutustu Ylä-Karjalan Omakotiyhdistykseen.

Tutustu Kontiolahden Omakotiyhdistykseen.

Matkalla on tilaa

0,00€

Huomaa, että verkkokaupassamme on eri hintavaihtoehtoja 2 hh ja 1 hh. Perushinnan lisäksi jäsenetuhinnat Ylä-Karjalan Omakotiyhdistys ja Kontiolahden Omakotiyhdistys ry. Ole hyvä ja valitse oman yhdistyksesi jäsenhinta tai perushinta!

Ole hyvä, valitse sinulle sopivin lähtöpaikka tästä valikosta. Jos lähdet mukaan PÄÄREITIN varrelta, kirjoita lähtöpaikka mahdollisimman tarkasti kohtaan: Muu lähtöpaikka reitin varrelta.

Yhteensä: 0
Ole hyvä, maksa varausmaksu, jonka summa on 40,00€ / henkilö.
Lisää suosikkikohteeksi

Tutustu myös

  • Ruskamatka Itä-Lapin upeisiin luontokohteisiin
    10.09. - 15.09.2022

    Itä-Lapin ainutkertaiset luontokohteet Hossa, Kuusamo, Ruka, Luosto, Saariselkä, Ranua -kiertomatka. Upeita luontokokemuksia, mielenkiintoisia opastuksia. Tutustu ohjelmaan >
  • Lofootit – Narvik – valaiden valtakunta-kiertomatka
    30.07. - 05.08.2022

    Koe arktinen Lofoottien luonto, kohtaa pohjoisen eläimiä, tutustu kalastajakylien elämänmenoon, aisti Svolvaerin ja Narvikin tunnelmia. Kohokohtana vaikuttava valasretki. >>
  • Kylpyläloma Pärnussa tai Tallinnassa Samimatkat Joensuusta

    Kylpyläloma Pärnussa
    19.09. - 25.09.2022

    Hyvää tekeviä hemmotteluhoitoja Pärnun kylpylöissä, neljä kylpylävaihtoehtoa. Tutustu kylpylävaihtoehtoihin, varaa nyt rentouttava kylpyläloma >>

Footer

Pikavalikko

  • Kaikki matkat
  • Matkaehdot
  • Maksuvaihtoehdot
  • Ryhmämatkat
  • Tilausajot
  • Taksi Tuupovaarassa, Lieksassa ja Juuassa
  • Matkalahjakortit
  • Ajankohtaista

Haluatko tuoreimmat matkavinkit sähköpostiisi?

Tilaa Samimatkat-uutiskirje!

 

Tilaa uutiskirje

 

 

Minun matkani -asiakkaan tili

Samimatkat Oy

Lieksa / Nurmes / Valtimo / Juuka / Uimaharju / Eno / Kontiolahti / Tuupovaara / Joensuu / Kitee

 

Samimatkat-toimisto, puh. 050-4700 787

Sahateollisuustie 4, 83900 Juuka

Sähköposti: info@samimatkat.fi

 

Tutustu Samimatkat-porukkaan

Kaikki yhteystiedot

Laskutusosoite ja -ohje

Asiakasrekisteri-  ja tietosuojaseloste

 

Rekisteröity matkanjärjestäjä, rekisteritunnus 378/16/Mj

Käytämme sivustollamme evästeitä toiminnan ja käyttäjäkokemuksen parantamiseksi. Klikkaamalla "Hyväksyn" hyväksyt KAIKKI evästeet. Voit halutessasi säätää evästeiden asetuksia ja kytkeä ei-välttämättömät evästeet pois päältä
EvästeasetuksetHyväksyn
Muuta evästeasetuksia

Yksityisyytesi on meille tärkeää

Sivustomme käyttää evästeitä. Evästeet tekevät sivustomme käyttämisestä helppoa, nopeaa ja käyttäjäystävällistä.

Eväste on pieni tekstitiedosto, jonka internet-selain tallentaa käyttäjän laitteelle. Evästeet asetetaan käyttäjän päätelaitteelle ainoastaan käyttäjän kutsuman sivuston mukana. Vain evästeen lähettänyt palvelin voi myöhemmin lukea ja käyttää evästettä. Evästeet tai muut tekniikat eivät vahingoita käyttäjän päätelaitetta tai tiedostoja, eikä evästeitä voi käyttää ohjelmien käyttämiseen tai haittaohjelmien levittämiseen. Käyttäjää ei voida tunnistaa pelkkien evästeiden avulla.

Voit halutessasi estää selaintasi käyttämästä evästeitä, poistaa tallennetut evästeet tai pyytää selaimeltasi ilmoituksen uusista evästeistä. Evästeiden käytön estäminen tai niiden poistaminen saattaa haitata joitakin sivustomme toimintoja.
Välttämättömät evästeet
Always Enabled
Välttämättömiä evästeitä kutsutaan myös toiminnallisiksi tai automaattisiksi evästeiksi ja ne takaavat sivuston normaalin toiminnan, eikä näitä voi sulkea pois päältä. Verkkopankkikaan ei toimi ilman evästeitä: Kun kirjaudut, pankki näyttää juuri sinun tietosi. Näitä evästeitä sivustollamme ovat esimerkiksi kirjautumistoiminto ja ostoskori, ilman evästeitä sivusto ei muista kirjautumistasi siirryttäessäsi toiselle sivustolle.
Ei-välttämättömät evästeet
Ei-välttämättömät evästeet ovat yleensä seuranta evästeitä tai markkinoinnin kohdistamiseen tarvittavia evästeitä. Tämän sivun käyttämät evästeet: Facebook Pixel: seuraa käyttäjän liikkumista Facebookin puolelta sivustolle ja auttaa Samimatkoja seuraamaan mainonnan tuloksia ja kohdentamaan juuri sinulle sopivaa matkatarjontaa. Google analytics: Seuraa anonyymisti käyttäjän liikkumista sivustolla ja auttaa Samimatkoja parantamaan sivuston toimintaa kävijöiden kiinnostuksen mukaan.
SAVE & ACCEPT
Luo uusi lista